Czym jest przetwornica napięcia?
W celu zasilenia poszczególnych urządzeń należy dostarczyć do nich energię elektryczną – np. z sieci. Proces ten musi się odbywać w taki sposób, by parametry prądowo-napięciowe były odpowiednie dla obu jego stron. Zmiana tych właściwości w przypadku braku spójności to czynność, którą realizuje opisywany konwerter mocy. Przetwornica napięcia gwarantować jednocześnie powinna jak najmniejsze straty energii podczas jej przesyłania w zmodyfikowanych wartościach.
Jest to zatem sprzęt umożliwiający dopasowanie prądu do konkretnego urządzenia. Poszczególne modele konwerterów są dostępne w wariantach zapewniających obsługę wielu sprzętów jednocześnie, jak i sprawdzających przy mniej wymagającej eksploatacji. W razie wątpliwości co do konkretnych przetwornic napięcia, nasi doradcy zapewniają klientom wsparcie podczas zakupu. Zapraszamy do zapoznania się z charakterystyką poszczególnych urządzeń tego typu!
Rodzaje napięcia w przetwornicy
Konwertery mocy dostosowuje się do jej planowanej eksploatacji. Z tego względu przy wyborze należy zwrócić uwagę na to, jakie napięcia obsługuje dany model przetwornicy. W przypadku mniejszych urządzeń, które użytkuje się np. w samochodach po podłączeniu ich do gniazda zapalniczki, najczęściej wartości w tym zakresie wynoszą 12 V, rzadziej 24 lub 48 V. Standardowe modele sprawdzające się natomiast do użytku przy większości sprzętów elektronicznych i zasilających je układów, obsługują z kolei napięcie zmienne 230 V, które są w stanie modyfikować m.in. do 110 V.
Warto także pamiętać, że poszczególne konwertery mogą znacząco różnić się od siebie pod kątem budowy i parametrów. Oznacza to, że mają zróżnicowany przebieg napięcia. Może on być: stały, sinusoidalny bądź z modyfikowaną sinusoidą.