Przewodnik zakupu zasilaczy awaryjnych UPS: Co należy wiedzieć?

Przewodnik zakupu zasilaczy awaryjnych UPS: Co należy wiedzieć?

Nie wiesz, jak niezbędny jest zasilacz bezprzerwowy (UPS), dopóki nie zabraknie prądu, a twój sprzęt nie zostanie uszkodzony, cenne dane utracone, a przestój systemu nie spowoduje negatywnych skutków dla firmy. Przygotuj się, korzystając z naszego przewodnika zakupu zasilaczy awaryjnych UPS, który pomoże Ci wybrać najlepszy zasilacz UPS dla Twoich potrzeb, abyś mógł być gotowy na najgorsze.

Co to jest zasilacz UPS?

Zasilacz UPS pełni trzy funkcje:

 1. baterii zapasowej
 2. zabezpieczenia przeciwprzepięciowego
 3. przetwornicy

Bateria zapasowa i przetwornica dostarczają zasilanie do podłączonej elektroniki w przypadku awarii prądu, wahań lub innych zakłóceń. Zasilacz UPS chroni również przed skokami oraz przepięciami napięcia, zakłóceniami częstotliwości i nie tylko, w zależności od typu zakupionego zasilacza UPS.

Dlaczego potrzebny jest zasilacz UPS

Powodem, dla którego potrzebujesz zasilacza UPS jest to, że urządzenia elektroniczne są często drogie i zawsze powinieneś spodziewać się nieoczekiwanego. UPS jest skutecznym rozwiązaniem dla bezprzewodowego sprzętu sieciowego, komputerów, telewizorów, konsol do gier, serwerów i w zasadzie wszystkiego innego, co jest podłączone do standardowego gniazdka elektrycznego.

Skoki napięcia mogą łatwo uszkodzić podłączony sprzęt, nawet jeśli występują tylko przez kilka nanosekund. Nadmiar energii elektrycznej powoduje przegrzanie, przerwy i pęknięcia przewodów, spalanie płytek drukowanych, dysków twardych i większości innych komponentów elektrycznych.

Bateria zapasowa w zasilaczu UPS umożliwia zapisywanie kopii zapasowych danych i bezpieczne wyłączanie wrażliwych urządzeń elektronicznych a nawet całkowite uniknięcie przestojów. Pojemność akumulatora zapasowego może zapewnić wystarczającą ilość czasu na uruchomienie agregatu lub dostarczenie zasilania przez wystarczająco długi czas do momentu przywrócenia zasilania prądem.

Typowe problemy z zasilaniem

Istnieje kilka typowych problemów z zasilaniem, przed którymi UPS może pomóc chronić:

Awaria zasilania - Prawdopodobnie najbardziej znany problem, to całkowita utrata zasilania elektrycznego spowodowana awarią sieci energetycznej, klęskami żywiołowymi lub błędem ludzkim. Przerwa w dostawie prądu może trwać od kilku sekund do kilku dni.

Zanik napięcia - Znany również jako spadek napięcia lub podnapięcie, czasami energia elektryczna nadal dociera do urządzeń elektronicznych, ale przy obniżonym napięciu, przez dłuższy czas. Rzadsze niż przerwy w dostawie prądu, często zdarza się to z powodu ograniczonych zasobów energetycznych lub zmniejszonego przepływu energii w warunkach wysokiego zapotrzebowania.

Wahania częstotliwości - Jest to problem, który może pojawić się po podłączeniu do agregatu.

Zniekształcenia harmoniczne - Spowodowane przez urządzenia elektroniczne (w tym same systemy UPS) pobierające prąd w postaci modyfikowanej fali, a nie gładkiej, sinusoidalnej fali.

Przepięcie - Nazywane również "napięciem przejściowym", jest to krótkotrwały, nieoczekiwany wzrost napięcia poza normalne limity dla gniazdek ściennych (zazwyczaj więcej niż 110% nominalnej mocy wyjściowej). Uderzenia pioruna mogą powodować ogromne skoki napięcia, które natychmiast uszkadzają lub niszczą urządzenia. Nawet niewielkie przepięcia spowodowane wadliwymi stycznikami mogą z czasem spowodować trwałe uszkodzenia.

Jaki zasilacz UPS jest najlepszy dla użytkownika?

Wybór najlepszego zasilacza UPS zależy od następujących czynników:

 • Problemy z zasilaniem, których chcesz uniknąć
 • Liczba urządzeń elektronicznych, które mają być obsługiwane przez zasilacz UPS
 • Moc urządzeń elektronicznych podłączanych do zasilacza UPS
 • Czas pracy akumulatora podtrzymującego
 • Miejsce przeznaczone na zasilacz UPS.

Rodzaje systemów UPS

Istnieją 3 podstawowe typy systemów UPS:

 1. UPS Standby
 2. UPS Line-Interactive
 3. UPS Online

UPS Standby

Znany również jako UPS offline, jest najpowszechniejszym typem zasilacza UPS, oferującym podstawową ochronę zasilania i możliwości akumulatora zapasowego. Zasilacze UPS w trybie standby chronią przed przerwami w dostawie prądu oraz skokami i przepięciami napięcia. Nie są one jednak w stanie regulować spadków mocy i napięcia przejściowego. Do tego potrzebny jest co najmniej zasilacz UPS typu line-interactive.

W przypadku spadku głównego zasilania powyżej lub poniżej normalnych limitów, obciążenie jest przenoszone na wyjście zasilacza, zazwyczaj w ciągu 5-8 milisekund. Są one nazywane "offline, przetwornica jest domyślnie wyłączona. Zasadniczo zasilacze UPS w trybie offline zapewniają na wyjściu przebieg fali prostokątnej/pseudosinusoidalnej, co może być problematyczne w połączeniu z wrażliwym sprzętem elektronicznym. Fale modyfikowane mogą powodować przegrzanie, nieprawidłowe działanie, a nawet awarię niektórych urządzeń elektronicznych.

Większość z tych urządzeń działa tylko przez 5-20 minut, co daje wystarczająco dużo czasu na prawidłowe wyłączenie komputera, więc jeśli to nie spełni twoich potrzeb, musisz uaktualnić do UPS o większej pojemności. Zasilacze UPS w trybie gotowości najlepiej nadają się do małych urządzeń elektronicznych, do użytku domowego i biurowego.

UPS line-interactive

W przypadku tego typu UPS, przetwornica jest zawsze włączona i podłączona do wyjścia UPS. Zasilacze UPS typu line-interactive mają automatyczną regulację napięcia (AVR), wykorzystującą transformatory do utrzymywania napięcia w ustalonych dolnych i wysokich granicach (zwykle plus lub minus 8-15% napięcia nominalnego). Oszczędza to energię baterii w perspektywie krótkoterminowej, a także żywotność baterii w perspektywie długoterminowej.

W przeciwieństwie do systemów UPS typu standby, przetwornice w systemach UPS typu line-interactive są częścią wyjścia i są zawsze podłączone. Podczas gdy zasilanie wejściowe AC płynie normalnie, zasilacz ładuje baterię. W przypadku awarii zasilania wejściowego AC, przełącznik zmienia kierunek w ciągu około 4-8 milisekund, umożliwiając przepływ energii z akumulatora do wyjścia UPS. Te kilka milisekund, podczas gdy jest to wystarczająco szybki transfer dla większości urządzeń, może nie wystarczyć dla bardzo wrażliwej elektroniki, więc może być konieczne rozejrzenie się za zasilaczami UPS online.

W przypadku awarii zasilania, większość systemów UPS typu line-interactive dostarcza na wyjściu czystą falę sinusoidalną, dzięki czemu dobrze współpracują z większością urządzeń. Ponadto większość zasilaczy UPS typu line-interactive może zasilać do 4000 watów podłączonego sprzętu. Powyżej tej wartości warto rozważyć zasilacze UPS online.

UPS online

Nazywane również zasilaczami UPS online z podwójną konwersją, systemy UPS online zapewniają najwyższy poziom ochrony sprzętu IT w szpitalach i centrach danych. Są one nazywane podwójną konwersją, ponieważ konwertują przychodzące zasilanie AC na DC, a następnie pobierają to zasilanie DC i konwertują je z powrotem na wyjście AC.

Zasilacze UPS online zapobiegają wszelkim nieprawidłowościom w dostarczaniu zasilania, chroniąc przed wszystkimi potencjalnymi problemami z zasilaniem i zapewniają ciągłe, spójne zasilanie i ochronę w przypadku przerwy w dostawie prądu, przepięcia, zaniku lub któregokolwiek z typowych problemów z zasilaniem. Są one również idealne do "oczyszczania" zasilania, wygładzając wszelkie nieregularności w fali sinusoidalnej.

Regulacja wyjściowa jest również znacznie bardziej precyzyjna niż w przypadku zasilaczy UPS typu line-interactive, utrzymując napięcie nominalne plus lub minus 2-3%, zapewniając, że podłączona elektronika nie zostanie uszkodzona przez zbyt wysokie lub zbyt niskie napięcie. Ponadto, ponieważ zasilacze UPS online stale dostarczają zasilanie AC do podłączonej elektroniki, nie ma żadnych przestojów w przypadku awarii, w przeciwieństwie do systemów UPS typu standby i line-interactive.

 

Wybór systemu UPS czasu pracy

Bez względu na rodzaj zakupionego systemu UPS, należy upewnić się, że ma on wystarczającą pojemność, aby obsłużyć moc podłączonych do niego urządzeń, a także wystarczający czas pracy baterii, aby bezpiecznie go wyłączyć. Ważne jest również uwzględnienie liczby wtyczek zasilacza UPS.

Należy pamiętać, że zasilacz UPS nigdy nie będzie obsługiwał pełnej pojemności, a im bliżej pojemności, tym krótszy będzie czas pracy baterii. Zaplanuj, ile czasu potrzebujesz, aby bezpiecznie wyłączyć podłączone urządzenia i weź to pod uwagę, rozważając, ile pojemności potrzebujesz dla swojego systemu UPS.

Wybór systemu UPS według miejsca pracy

Ilość dostępnego miejsca jest również ważnym czynnikiem przy wyborze bateryjnego zasilacza UPS. Oto trzy podstawowe formaty systemów UPS:

 • Zasilacz UPS typu desktop - są krótkie i szerokie i mogą zmieścić się na biurku, pod biurkiem lub być łatwo schowane w schowku.
 • UPS typu Tower/Mini-Tower. Są to wyższe, węższe zasilacze UPS z gniazdami z tyłu urządzenia. Stoją pionowo i można je umieścić na biurku, półce lub na podłodze. Jeśli szukasz zasilacza UPS do swojej serwerowni, UPS do montażu w szafie może być najlepszym sposobem na zaoszczędzenie miejsca. Zasilacz UPS typu Tower można również przechowywać w szafie typu RACK.
 • Zasilacze UPS do montażu w szafie. Te zasilacze UPS są przeznaczone do montażu w standardowych 19-calowych szafach serwerowych wraz z innym sprzętem IT w celu zaoszczędzenia miejsca. Zajmują one od 1U do 14U pionowej przestrzeni w szafie i są zwykle zaprojektowane do konfiguracji poziomej.  Standardowe szafy serwerowe mają rozmiar 42U, przy czym każda jednostka (U) ma wysokość 1,75", a typowe zasilacze UPS do montażu w szafie występują w rozmiarach 1U, 2U lub 4U.

Dodatkowe funkcje zasilacza UPS

Istnieje kilka dodatkowych funkcji zasilacza UPS, które należy wziąć pod uwagę poza głównymi kwestiami opisanymi powyżej.

Oprogramowanie - Niektóre zasilacze UPS są wyposażone w oprogramowanie, które umożliwia im współpracę z komputerem, w zależności od systemu operacyjnego komputera, szczególnie w przypadku zasilaczy UPS wyższej klasy.

Dostępne połączenia - Nie każde gniazdo w każdym zasilaczu UPS zapewnia podtrzymanie bateryjne i ochronę przeciwprzepięciową. Upewnij się, że jest wystarczająco dużo gniazd, które mogą obsługiwać urządzenia, dla których potrzebujesz zapasowego zasilania bateryjnego. Niektóre zasilacze UPS z podtrzymaniem bateryjnym oferują również ochronę przeciwprzepięciową dla kabla Ethernet i kabla koncentrycznego, na wypadek gdybyś chciał użyć zasilacza UPS do modemu kablowego i/lub routera.

Wyświetlacz LCD - Niektóre zasilacze UPS są wyposażone w ekrany LCD, które pokazują stan baterii/zasilania i pomagają bezpośrednio sterować zasilaczem UPS. Może to być dobra alternatywa dla bezekranowych zasilaczy UPS, które często emitują sygnał dźwiękowy jako ostrzeżenie, nie wskazując, co jest nie tak.

Zdalne monitorowanie i zarządzanie - Wyższej klasy zasilacze UPS zazwyczaj oferują zarówno lokalne, jak i zdalne monitorowanie UPS, dzięki czemu można uzyskać wgląd w czas pracy, stan baterii i inne ważne czynniki za pomocą łatwego w użyciu interfejsu oprogramowania.

Mamy nadzieję, że pomogło to w podjęciu decyzji o zakupie zasilacza UPS. Inerge oferuje bateryjne zasilacze UPS  własnej marki i innych. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz zabezpieczenia swojego domowego biura, czy centrum danych, rozumiemy, że tworzenie zabezpieczenia zasilania ma kluczowe znaczenie.   

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć

Logowanie

Koszyk

Brak produktów w koszyku

Megamenu

Ulubione0Porównaj0