Czym są akumulatory żelowe?

Czym są akumulatory żelowe?

Wszystko, co musisz wiedzieć Jeśli chodzi o zrównoważone zasilanie urządzeń domowych, akumulatory żelowe są świetną alternatywą. Pojawia się wiele pytań, takich jak: "Co to jest akumulator żelowy? Czy ta nowa technologia akumulatorów będzie wystarczająca dla moich projektów systemów solarnych? Jak wybrać producenta akumulatorów żelowych?".

Akumulatory żelowe nadają się do systemów solarnych OFF GRID. Mogą one funkcjonować jako zapasowe źródło energii dla już zainstalowanych paneli słonecznych lub zestawów solarnych. W tym artykule udzielimy odpowiedzi na niektóre uciążliwe pytania i wyjaśnimy wszystko, co musisz wiedzieć o żelowych akumulatorach , ich zaletach i wadach oraz porównamy je z technologią akumulatorów AGM.

Co to jest akumulator żelowy?

Akumulatory GEL to akumulatory wykorzystujące elektrolit o konsystencji żelu. Żelowy elektrolit uzyskuje się poprzez zmieszanie kwasu siarkowego z krzemionką, co pozwala mu zesztywnieć i stać się bardziej lepkim niż ciecz. Ponieważ krzemionka nadaje roztworowi konsystencję żelu, akumulatory nie wydzielają tylu oparów, co akumulatory tradycyjne. Chociaż akumulatory żelowe mają wiele podobieństw z akumulatorami kwasowo-ołowiowymi pod względem konstrukcji i zasad działania, różnią się one pod względem komponentów. Podczas gdy akumulator kwasowo-ołowiowy wykorzystuje ciekły roztwór elektrolitu, akumulator żelowy wykorzystuje bardziej lepki elektrolit.

Akumulatory GEL są również bardzo lekkie i stabilne. Dzięki temu są łatwe w instalacji. Mają również dłuższą żywotność i mogą utrzymywać ładunek dłużej niż zwykłe akumulatory. Cechy te doprowadziły również do powszechnego stosowania akumulatorów żelowych w panelach słonecznych. Ich trwałość i inne korzystne właściwości sprawiły, że są one wybierane do różnych zastosowań, takich jak medyczne urządzenia mobilne, urządzenia elektroniczne, sprzęt morski i urządzenia zasilane energią słoneczną.

Jak działa akumulator żelowy?

Akumulator żelowy, czasami nazywany akumulatorem żelowym, to akumulator kwasowo-ołowiowy z regulacją zaworową (VLRA). Składnikami akumulatora są żelowe elektrolity i kwas siarkowy, które są połączone z oparami krzemionki. Obecność krzemionki w akumulatorze żelowym powoduje reakcję chemiczną, w wyniku której powstaje nieruchoma, żelowa substancja, od której akumulator zawdzięcza swoją nazwę.

Akumulatory żelowe są produkowane z płaskimi lub rurowymi płytami dodatnimi. Akumulatory te wykorzystują nieruchomą masę żelową do wykorzystania elektrolitów i kwasu siarkowego w taki sam sposób, jak typowy akumulator kwasowo-ołowiowy. Akumulatory żelowe mają jednokierunkowy system otwartych zaworów, które umożliwiają rekombinację gazów z wodą. Dzięki temu nie wymagają konserwacji, ponieważ nie ma potrzeby sprawdzania poziomu wody na górze. Akumulatory te są bardzo wszechstronne i wytwarzają bardzo mało gazów lub oparów. W rezultacie można je bezpiecznie instalować w miejscach o ograniczonej wentylacji, takich jak domy mieszkalne.

Zalety żelowych akumulatorów.

Kilka zalet akumulatorów żelowych sprawia, że stają się one coraz bardziej popularną opcją dla systemów energii słonecznej. Należą do nich:

  • Bezobsługowość: Akumulatory żelowe składają się z substancji żelopodobnej zamiast cieczy, więc nie wymagają konserwacji oraz uzupełniania elektrolitu, aby dobrze funkcjonować.
  • Szczelność: W przypadku akumulatorów żelowych nie istnieje ryzyko wycieku. Nie ma ryzyka poparzenia kwasem siarkowym i uszkodzenia sprzętu. W przeciwieństwie do akumulatorów kwasowo-ołowiowych, gdzie w przypadku rozlania może wystąpić zagrożenie związane z czyszczeniem, nie trzeba się martwić o rozlanie.
  • Możliwość pracy w dowolnej pozycji: Akumulatory żelowe są odporne na wycieki, dzięki czemu można ich używać zarówno w pozycji poziomej, jak i pionowej. Ta cecha jest niezwykle korzystna dla szerokiego zakresu zastosowań akumulatorów.
  • Zastosowania w głębokich cyklach: Akumulatory żelowe są idealnym wyborem do zastosowań wymagających głębokiego cyklu.

Wady żelowych akumulatorów.

Kluczową wadą tych akumulatorów jest ich cena. Baterie żelowe są zazwyczaj droższe od akumulatorów AGM. Kolejnym problemem jest powolne ładowanie akumulatorów żelowych. W porównaniu do tradycyjnych wariantów, akumulatory te potrzebują dość dużo czasu, aby osiągnąć pełne naładowanie. Inną kwestią jest to, że ładowarka musi zostać wyjęta natychmiast po zakończeniu procesu ładowania, aby zapobiec ryzyku nieodwracalnego uszkodzenia. Ponieważ akumulatory te mają elektrolit żelowy, ich przeładowanie może skrócić żywotność akumulatora. Podczas ładowania tego typu akumulatorów może być nawet konieczne stosowanie specjalnych prostowników.

Częste przechowywanie akumulatorów żelowych w gorących miejscach może niekorzystnie wpływać na żel, powodując jego twardnienie i kurczenie się od płyt. Akumulatory nie będą wtedy działać tak długo, jak powinny.

Co jest lepsze: Akumulator AGM czy GEL?

Debata na temat akumulatorów AGM i żelowych jest bardzo powszechna, a każdy chce wiedzieć, który akumulator jest lepszą opcją dla szeregu zastosowań. Ponieważ mają one pewne podobieństwa, wiele osób uważa, że akumulator AGM jest dobrym wyborem. Kilka cech sprawia, że akumulatory żelowe wyróżniają się na tle akumulatorów AGM. Aby odpowiedzieć na pytanie, który z nich jest lepszy, poniżej przedstawiamy porównanie obu akumulatorów, aby pomóc w podjęciu świadomej decyzji o wyborze odpowiedniego typu akumulatora.

Co oznacza termin akumulator AGM?

Akumulator AGM, skrót od Absorbent Glass Mat, to rodzaj akumulatora VLRA z technologią szczelnego akumulatora. W akumulatorze elektrolity są zamknięte w cienkich matach z włókna szklanego z płytami ołowiowymi po obu stronach. Ultracienka mata szklana, zwana również separatorem AGM, pochłania elektrolity, dzięki czemu nie zalewają one swobodnie płyt, jak w przypadku zwykłych akumulatorów zalewanych. Akumulatory AGM działają optymalnie, ponieważ mata szklana zapewnia dużą powierzchnię do reakcji między elektrolitem a płytami ołowiowymi. Zawór pomaga regulować ciśnienie wewnątrz akumulatora, chroniąc jego integralność strukturalną. Akumulatory AGM są bardzo przydatne w wielu zastosowaniach o głębokim cyklu, takich jak systemy morskie, lotnicze i poza siecią.

Zalety akumulatorów AGM:

Są lekkie i wytrzymałe, a także odporne na zamarzanie. Chociaż nie generują energii w niższych temperaturach, płyty nie pękają i pozostają nieuszkodzone. Mają dłuższą żywotność niż tradycyjne akumulatory. Przy odpowiedniej konserwacji mogą działać dłużej niż szczelne akumulatory kwasowo-ołowiowe. Mają niższą rezystancję wewnętrzną, co pozwala na szybkie generowanie energii, zwłaszcza w akumulatorach samochodowych, które wymagają szybkich impulsów mocy do uruchomienia silnika. Akumulatory AGM są odporne na wstrząsy i wibracje. Maty szklane nasycone elektrolitem działają jak amortyzator, a dzięki ciasnemu upakowaniu płyt efekt nagłych uderzeń jest ograniczony do minimum. Jest to korzystne w samolotach wojskowych. Są odporne na wycieki i mogą być używane w miejscach o ograniczonej wentylacji, ponieważ mają minimalną emisję gazów. Są to również akumulatory bezobsługowe. Charakteryzują się szybkim ładowaniem i większą głębokością rozładowania wynoszącą 80%, co czyni je idealnymi do zastosowań wymagających głębokiego cyklu, takich jak systemy UPS, wózki golfowe, kampery i pojazdy morskie.

Wady akumulatorów AGM:

Akumulatory AGM mają pewne wady, podobnie jak inne typy akumulatorów. Podstawową wadą tych akumulatorów jest to, że są one stosunkowo drogie. Ich produkcja kosztuje więcej niż akumulatorów konwencjonalnych, przez co są one droższe. Akumulatory te są również podatne na uszkodzenia spowodowane przeładowaniem. Wrażliwość na przeładowanie i wysokie napięcie może negatywnie wpływać na ich żywotność i wydajność. Aby zapewnić optymalną żywotność akumulatorów, najlepiej jest używać do nich odpowiednich ładowarek i regulatorów.

Akumulator GEL, a akumulator AGM

Porównanie akumulatorów żelowych i AGM jest konieczne, ponieważ mają one podobieństwa, które niektórzy mogą uznać za mylące. Co więc je różni?

Akumulator żelowy Akumulator AGM
Jest droższy Tańszy
Może ulec uszkodzeniu, jeśli zostanie przeładowany, nieprawidłowo naładowany lub użyty ze stożkową ładowarką Szybko się ładuje i dobrze utrzymuje ładunek
Maj wyższą rezystancję wewnętrzną i nie działa dobrze z urządzeniami wymagającymi dużych prądów. Niska rezystancja wewnętrzna
Ma cieńsze płyty, a elektrolit jest lepki Wewnątrz elektrolit jest wchłonięty w matę z włókna szklanego z grubszymi płytami
Lepsza tolerancja na ciepło i lepsze dostosowanie do wysokich temperatur, dobre działanie w obszarach o słabej wentylacji. Słabo przewodzą ciepło, ponieważ mata szklana działa jak izolator i lepiej nadaje się do niższych temperatur.
Może być rozładowany do 90% i będzie miał wyższą wydajność i żywotność, jeśli będzie dobrze pielęgnowany. Chociaż akumulatory AGM mogą działać przez lata, częste rozładowywanie znacznie skraca ich cykl życia.

Podsumowanie.

Akumulatory żelowe są opłacalną inwestycją, jeśli odpowiednio się o nie dba. Przy prawidłowym użytkowaniu charakteryzują się one najwyższą wydajnością przez cały okres eksploatacji. Chociaż ceny akumulatorów żelowych są wyższe niż akumulatorów o podobnej wielkości z ogniwami mokrymi, mają one lepszą wydajność w różnych konfiguracjach. W połączeniu z innymi unikalnymi cechami, akumulatory te są bezpieczniejsze i bardziej niezawodne niż inne alternatywy. Nadal próbujesz zdecydować, która opcja akumulatorów jest odpowiednia? Inerge oferuje rozwiązania akumulatorów żelowych do wszystkich unikalnych zastosowań. INERGE, renomowany producent produktów solarnych, ma w sprzedaży wszechstronne żelowe akumulatory. Odwiedź nas online lub zadzwoń do nas już dziś, aby zapytać o najlepsze akumulatory żelowe do zastosowań solarnych.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć

Logowanie

Koszyk

Brak produktów w koszyku

Megamenu

Ulubione0Porównaj0