Balansery do akumulatorów – zastosowanie, zalety i rodzaje
Balanser do akumulatorów to niezbędne rozwiązanie podczas szeregowego podłączania baterii. Jego głównym zastosowaniem jest wyrównywanie napięcia pomiędzy częściami układu, by uniknąć problemów związanych z niewłaściwą wartością prądu. Urządzenia tego typu są dostępne w kilku wariantach, które różnią się m.in. liczbą i typem obsługiwanych akumulatorów. Oprócz tego warto zwrócić uwagę również na parametry techniczne i dodatkowe funkcje, takie jak wyświetlanie danych na wyświetlaczu czy możliwość obsługi przez aplikację.
Jak działa i do czego służy balanser?
Balanser akumulatorów to urządzenie, którego zadaniem jest wyrównywanie napięcia pomiędzy podłączonymi bateriami. Jest to kluczowy komponent szeregowo połączonych układów złożonych z dwóch lub więcej akumulatorów – z jego wykorzystaniem można stworzyć stabilnie działający, bezpieczny bank energii o wybranej wartości napięcia. Jak działa takie rozwiązanie? Warto zaznaczyć, że jest to sprzęt, który realizuje swoją funkcjonalność automatycznie, bez ingerencji użytkownika. Napięcie poszczególnych akumulatorów jest monitorowane na bieżąco, by sprzęt mógł od razu zareagować na różnice pomiędzy bateriami. W momencie, gdy różnica napięć jest wyższa od progu (dla balanserów 1-kanałowych jest to zwykle 20 mV, a dla 4-kanałowych – 10 mV), następuje transfer energii z akumulatora o wyższym napięciu do akumulatora o niższym napięciu.
Takie działanie pozwala przede wszystkim zabezpieczyć komponenty układu przed przeładowaniem, jak również zapewnić równe tempo rozładowywania. To z kolei przekłada się na ochronę przed różnego rodzaju uszkodzeniami – mowa przede wszystkim o zasiarczeniu lub nadmiernym gazowaniu. Obydwa z tych zjawisk mogą doprowadzić do trwałych awarii, przez co balanser akumulatorów jest obowiązkowym elementem układów złożonych z połączonych ze sobą baterii.
Jak dobrać balanser do napięcia akumulatora?
Chcąc zadbać o optymalną pracę zarówno akumulatorów, jak i samego balansera, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Najważniejszą z nich jest napięcie akumulatora. Balanser 1-kanałowy jest przeznaczony do wykorzystania wyłącznie z komponentami o napięciu 12 V, z kolei urządzenia 4-kanałowe mogą być stosowane z bateriami o napięciu nominalnym 2,4 V, 3,6 V, 6 V, 9 V lub 12 V. Warto także zaznaczyć, że balanser umożliwia podłączenie zestawu akumulatorów o większym napięciu. Aby uzyskać wyższą wartość prądu, można skorzystać z następujących układów:
- 36 V – 3 akumulatory 12 V i 2 balansery 1-kanałowe
- 48 V – 4 akumulatory 12 V i 3 balansery 1-kanałowe lub 4 akumulatory 12 V i 1 balanser 4-kanałowy
- 96 V – 8 akumulatorów 12 V i 2 balansery 4-kanałowe podłączone równolegle
Połączenie balansera krok po kroku
Aby zmniejszyć ryzyko zwarcia i innych niespodziewanych sytuacji, należy pamiętać o odpowiedniej kolejności podłączania balansera do akumulatorów. W przypadku balanserów 1-kanałowych proces ten wygląda następująco:
- Podłącz przewód czerwony z biegunem dodatnim akumulatora A (+)
- Podłącz przewód czarny z biegunem ujemnym akumulatora B (-)
- Podłącz przewód biały do bieguna ujemnego akumulatora A lub bieguna dodatniego akumulatora B
- W przypadku większej liczby akumulatorów najpierw podłącz wszystkie bieguny dodatnie, a następnie wszystkie bieguny ujemne
Podłączanie balansera 4-kanałowego:
- Podłącz kable czerwone z biegunami dodatnimi akumulatorów
- Podłącz kable czarne z biegunami ujemnymi akumulatorów
- Podłącz przewody białe, łącząc bieguny dodatnie i ujemne kolejnych akumulatorów
Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w instrukcji dołączonej do urządzenia.
Kluczowe parametry balansera, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie
Poszczególne balansery są przeznaczone do wykorzystania z różnymi typami baterii. W przypadku produktów dostępnych w ofercie Inerge balansery 1-kanałowe obsługują akumulatory kwasowo-ołowiowe w technologii AGM lub GEL, z kolei balansery 4-kanałowe obejmują następujące warianty:
- akumulatory AGM (kwasowo-ołowiowe)
- akumulatory GEL (kwasowo-ołowiowe)
- akumulatory LiFePO4 (litowo-żelazowo-fosforanowe)
- akumulatory Ni-Cd (niklowo-kadmowe)
- akumulatory Ni-MH (niklowo-metalowo-wodorkowe).
Oprócz tego należy zwrócić uwagę m.in. na wartość zabezpieczenia niskonapięciowego, prąd optymalny, prąd spoczynkowy i wymiary danego produktu. Nie bez znaczenia jest też stopień ochrony przed kurzem i wodą – w ramach oferty Inerge znajdziesz balansery zgodne ze standardem IP67, które bez problemu poradzą sobie z pracą w trudnych warunkach. Do tego istotną kwestią będzie obecność wyświetlacza i obsługa łączności Bluetooth. W asortymencie Inerge dostępne są następujące modele:
- BAL-01-48-01, BAL-04-48-01 – bez wyświetlacza
- BAL-01-48-02, BAL-04-48-02 – z wyświetlaczem
- BAL-01-48-03, BAL-04-48-03 – balansery z możliwością kontrolowania przez Bluetooth.
Balansery Bluetooth umożliwiają sterowanie za pośrednictwem dedykowanej aplikacji Balanser Inerge, którą można pobrać za darmo ze Sklepu Play. Wśród jej funkcji znajduje się m.in. automatyczne wyszukiwanie balanserów po podłączeniu do baterii, dzięki czemu obsługa urządzenia z poziomu smartfona nie będzie stanowić żadnego problemu. Co więcej, aplikacja umożliwia bieżący odczyt aktualnych parametrów baterii, co pozwala na dokładne kontrolowanie działania wszystkich komponentów układu.